Co to jest obturacyjny bezdech senny?

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OSA) to stan, w którym oddychanie jest na krótko i wielokrotnie przerywane podczas snu. Głównym objawem OSA jest głośne chrapanie. Jednak nie wszyscy, którzy chrapią, cierpią na bezdech senny

Do bezdechu sennego dochodzi, gdy mięśnie znajdujące się w tylnej części gardła nie są w stanie utrzymać drożności dróg oddechowych podczas oddychania. Powoduje to krótką przerwę w oddychaniu, która trwa wystarczająco długo, aby zakłócić Twój sen

Istnieją dwa rodzaje bezdechu sennego

– Obturacyjny bezdech senny (najczęstszy typ), który występuje, gdy mięśnie gardła rozluźniają się, a drogi oddechowe zwężają się lub zamykają podczas wdechu.

– Centralny bezdech senny

Kiedy możesz podejrzewać, że masz obturacyjny bezdech senny?

Jeśli jesteś mężczyzną w wieku powyżej 40 lat lub kobietą w wieku powyżej 50 lat, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego. Inne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia OSA, to: nadwaga, duży rozmiar szyi (17 cali lub więcej u mężczyzn, 16 cali lub więcej u kobiet), palenie tytoniu i picie alkoholu. W grupie ryzyka mogą znajdować się także osoby, u których w rodzinie występował bezdech senny.

OSA może być czasem trudny do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy – takie jak chrapanie i nadmierna senność w ciągu dnia – mogą być mylone z innymi schorzeniami. Jeśli uważasz, że możesz mieć OSA, porozmawiaj z lekarzem.

Bezdech senny – objawy

Bezdech senny to powszechne zaburzenie snu, które może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie jest leczone. Osoby cierpiące na bezdech senny przestają oddychać na krótkie okresy czasu podczas snu, co może powodować głośne chrapanie i zakłócenia snu. Bezdech senny może również prowadzić do zmęczenia w ciągu dnia, zwiększonego ryzyka wypadków i innych problemów zdrowotnych. Istnieją dwa główne rodzaje bezdechu sennego: obturacyjny bezdech senny (OSA), który występuje, gdy drogi oddechowe są zablokowane, oraz ośrodkowy bezdech senny (CSA), który występuje, gdy mózg nie wysyła sygnałów do mięśni kontrolujących oddychanie.

Jakie są przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?

Istnieje wiele możliwych przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego (OSA). Niektórzy ludzie mogą urodzić się z wąskim gardłem lub innymi fizycznymi nieprawidłowościami, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia. U innych osób OSA może być skutkiem nadwagi, która może wywierać nacisk na drogi oddechowe i prowadzić do ich niedrożności. Czynnikiem ryzyka rozwoju OSA jest także palenie tytoniu, ponieważ może ono powodować zapalenie i obrzęk dróg oddechowych. Spożywanie alkoholu również może przyczynić się do rozwoju OSA, ponieważ może on rozluźniać mięśnie gardła i prowadzić do niedrożności.

Bezdech senny – diagnostyka

Bezdech senny to poważne zaburzenie snu, które może powodować problemy zdrowotne, jeśli nie jest leczone. Najczęstszym rodzajem bezdechu sennego jest obturacyjny bezdech senny, który jest spowodowany zablokowaniem dróg oddechowych podczas snu. Może to prowadzić do przerw w oddychaniu lub okresów spłycenia oddechu.

Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na bezdech senny, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. Opcje leczenia obejmują zmianę stylu życia, np. schudnięcie lub ograniczenie spożywania alkoholu, oraz urządzenia takie jak aparaty CPAP, które pomagają utrzymać drożność dróg oddechowych podczas snu.

Bezdech senny – leczenie

Istnieje kilka potencjalnych metod leczenia bezdechu sennego:

* Ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (CPAP) – urządzenie, które dostarcza stały strumień powietrza do płuc, utrzymując drożność dróg oddechowych podczas snu.

* Aparaty ustne – urządzenia noszone w ustach, które utrzymują szczękę do przodu, aby utrzymać drożność dróg oddechowych.

* Zabiegi chirurgiczne – takie jak tonsillektomia, adenoidektomia lub uvulopalatopharyngoplastyka (UPPP), które powiększają lub usuwają przeszkody w drogach oddechowych.

Zmiana stylu życia może również pomóc w zmniejszeniu objawów

Jak często występuje obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, które powoduje zatrzymanie lub spłycenie oddechu podczas snu. Dotyka on ludzi w każdym wieku i często pozostaje niezdiagnozowany. Najczęstszymi objawami obturacyjnego bezdechu sennego są głośne chrapanie i nadmierna senność w ciągu dnia. Jednak nie wszyscy, którzy chrapią, cierpią na bezdech senny. Do bezdechu sennego dochodzi, gdy mięśnie gardła rozluźniają się, a drogi oddechowe zostają zablokowane. Może się to zdarzać wiele razy w ciągu nocy i powodować zakłócenia snu. Osoby cierpiące na bezdech senny często nie mają wystarczającej ilości spokojnego snu i mogą czuć się zmęczone w ciągu dnia. Obturacyjny bezdech senny jest poważnym schorzeniem, które może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar mózgu i inne.

Wszelki sprzęt potrzebny do leczenia bezdechu sennego znajdziesz na naszej stronie https://sklepvitalaire.pl/

Zapraszamy.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *